Trunchi de con

Numere reale. Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere. Functii. Sisteme de ecuatii. Geometrie in spatiu. Corpuri. Arii si volume.
David2003
utilizator
utilizator

Trunchi de con

Mesaj de David2003 » 29 Mai 2018, 17:22

Vă rog, ajutaţi-mă rapid! Nu înţeleg cum se rezolvă acest tip de probleme. Mulţumesc anticipat!
Secțiunea axială a trunchiului de con circular drept este un trapez isoscel ABCD în care măsura <) ACB este 90°, BC=30 cm și înălțimea OO'=24 cm.
a) Calculați raza bazei mari; OB
b) Calculați volumul conului din care provine trunchiul
c) Calculați sinusul unghiului dintre dreptele AD și BC

Felixx
senior
senior

Re: Trunchi de con

Mesaj de Felixx » 31 Mai 2018, 00:37

a) Fie CE perpendicular pe AB.Din triunghiul CEB-dr. cu TP afli EB=18.In triunghiul ACB-dr cu CE inaltime dusa din unghiul drept cu teorema catetei afli pe
AB=50. Deci R=25=OB. OE=OB-EB=7=r.
b)Cunosti formula de calcul a volumului trunchiului de con

si scriind o proportie derivata avem:

de unde calculezi pe V.
c) Scrii aria triunghiului VAB in 2 feluri :
(1)
unde din :
scriind proportii derivate afli pe G=VA si pe H =VO
de unde afli pe G=VA. Analog afli din sirul de rapoarte egale pe H=VO. Apoi inlocuiesti in relatia (1) de unde afli
Daca am gresit la calcule te rog frumos sa ma ierti :) .

Integrator
guru
guru

Re: Trunchi de con

Mesaj de Integrator » 02 Iun 2018, 07:01

David2003 scrie:
29 Mai 2018, 17:22
Vă rog, ajutaţi-mă rapid! Nu înţeleg cum se rezolvă acest tip de probleme. Mulţumesc anticipat!
Secțiunea axială a trunchiului de con circular drept este un trapez isoscel ABCD în care măsura <) ACB este 90°, BC=30 cm și înălțimea OO'=24 cm.
a) Calculați raza bazei mari; OB
b) Calculați volumul conului din care provine trunchiul
c) Calculați sinusul unghiului dintre dreptele AD și BC
Dacă , și iar sunt diagonale , și este înălțime în triunghiul dreptunghic , atunci putem scrie niște relații din care rezultă razele și .Ce spune teorema înălțimii într-un triunghi dreptunghic?Ce expresie are în funcție de și ?Din ce triunghi dreptunghic putem calcula pe ?Dacă prelungim laturile și , atunci ce triunghiuri asemenea se formează?
--------------------------------
Cu raționamentul de mai sus eu cred că puteți da răspunsuri la cele trei puncte ale problemei.

Toate cele bune,

Integrator

Scrie răspuns
  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj