Integrale, primitive, diferentiale

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
sirghivladimir
utilizator
utilizator
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2014, 11:13

Integrale, primitive, diferentiale

Mesaj de sirghivladimir » 11 Noi 2014, 12:21

Buna ziua toata lumea.
Am niste nelamuriri si cred ca ati pute sa ma ajutati

1) este adevarata urmatoarea expresie?:

∫f'(x)dx=f(x)

2) eu fac studii in domeniul electrotehnicii si foarte des fizica (sora matematicii) se foloseste de ustensilele matematice in explicarea unor fenomene, as vrea sa stiu cum poate fi, sau cum trebuie interpretata integrala dintr-o formula de fizica, de exemplu in cazul campului magnetic:
Forţa care acţionează asupra unui circuit închis, prin care
trece un curent, poate fi exprimată prin relaţia:


F = I ∫(dlxB)
F- vector forta
I- scalar intensitate
B- vector inductie magnetica
l- scalar lungimea conductorului strabatut de I

cum sa-mi imaginez eu aceasta integrala?ca o arie a ce?

eu inteleg bine spre exemplu daca avem functia f(x)=x^2+3 aceasta reprezinta o parabola si integrala definita pe [a,b] a acestei functii ∫f(x)dx va fi aria sub parabola de la x=a la x=b.
Cum sa-mi imaginez eu integrala din fizica? sau s-o invat pederost?

DD
profesor
profesor
Mesaje: 5216
Membru din: 06 Aug 2010, 17:59

Mesaj de DD » 17 Noi 2014, 11:50

Stimate colega,si eu sunt electrothnician si pasiunea mea este , in primul rand matematica si apoi fizica. In fizica si in general,integrala reprezinta o insumare a unor marimi variabile luate pe domenii foarte mici , unde marimea ce variaza , pe domeniul considerat este aproximativ constanta.In matematica
s-a nimeritca ca integrala din f(x)dx sa fie suprafata dintre graficul lui f(x) i axa OX si pleaca tot de la ce am spus mai sus.Pe domeniu foarte mic dx,se considera f(xo+dx)=f(xo) constant .Se formeaza dreptunghiuri cu inaltinea f(xo) si cu baza dx care prin integrare , ariile dreptunghiurilor se aduna si rezulta aria cuprinsa intre graficul lui f(x) si axa OX.
Sfatul meu este ca prin integrala sa vezi insumarea efectelor deduse pe domenii foarte mici .pe care functia integrata .
este considerata constanta si corespunde punctului din domeniu
Studiaza culegerea de probleme de electrotehnica a Maestrului R,Radulet si vei invata multe lucruri f. utile
DUMNEZEU sa fie cu tine si ce te ajute. Cu respect DD

sirghivladimir
utilizator
utilizator
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2014, 11:13

Mesaj de sirghivladimir » 18 Noi 2014, 23:31

multumesc pentru rapuns, cred ca am inteles

Scrie răspuns