Manuale de matematica de la ce editura imi recomandati?

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
Avatar utilizator
alin89c
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 02 Aug 2013, 21:57

Manuale de matematica de la ce editura imi recomandati?

Mesaj de alin89c » 02 Aug 2013, 22:28

As vrea sa trec prin toate manualele de matematica pâna la a XII-a printr-un program intensiv. Pâna acum am trecut prin manualele de clasa I pâna la a IV-a. :D

Ce îmi recomandati pentru clasa a V-a deocamdata?
Ideea este ca vreau sa cuprinda cât mai multe notiuni, nu sa fie "mai usor de digerat".

Nu am fost un elev deloc stralucit si nu mai tin minte exact de pe ce manuale se studiaza pe masura ce treci dintr-o clasa mai mica la una mai mare. Din câte îmi amintesc parca matematica era împartita în 3: algebra, aritmetica si geometrie. Stiu sigur ca la clasele I-IV toate acestea sunt cuprinse într-un singur manual, dar nu mai tin minte cum e la celelalte clase...

Deci un manual de clasa a V-a bun care sa cuprinda notiuni sanatoase si consistente care ar fi? Stie cineva?

As vreau sa reiau si chimie + fizica dar ceva mai încolo. Apropo, acestea de prin ce clasa se studiaza?

Multumesc pentru ajutor si va rog sa nu ma descurajati!

Green eyes
veteran
veteran
Mesaje: 1088
Membru din: 17 Apr 2012, 10:49
Localitate: Timişoara

Mesaj de Green eyes » 03 Aug 2013, 16:22

Salut,

Dacă vrei, poţi folosi gratuit manualele pe care le-ai folosit când ai fost elev, de la adresa de mai jos:

www.manualul.info

Sper să te fi ajutat. Mult succes la învăţat.

Green eyes.

Avatar utilizator
alin89c
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 02 Aug 2013, 21:57

Mesaj de alin89c » 04 Aug 2013, 12:21

[quote]
Dacă vrei, poţi folosi gratuit manualele pe care le-ai folosit când ai fost elev, de la adresa de mai jos:

www.manualul.info

Sper să te fi ajutat. Mult succes la învăţat.

Green eyes.[/quote]
Materiale de mare valoare mi-ati dat aici!
Multumesc mult!

As dori totusi sa stiu care editura se axeaza mai mult pe performanta. Adica are ca prim obiectiv formarea elevului pentru excelenta. Eu nu vreau doar sa trec prin manuale, ci sa învat fara sa-mi scape nimic.

Multumesc anticipat!
Doresc deocamdata pentru clasa a V-a si VI-a.

Green eyes
veteran
veteran
Mesaje: 1088
Membru din: 17 Apr 2012, 10:49
Localitate: Timişoara

Mesaj de Green eyes » 05 Aug 2013, 09:16

Salut,

Eu aş recomanda materialele puse cu generozitate (tot gratuit) la dispoziţie de Eugen Mihăilescu, vezi adresele de mai jos:

1). Pentru clasa a V-a:

http://mynixworld.wordpress.com/2012/01 ... tica-an-v/

2). Algebra pentru clasa a VI-a:

http://mynixworld.wordpress.com/2012/01 ... tica-an-vi

3). Geometrie pentru clasa a VI-a:

http://mynixworld.wordpress.com/2012/01 ... a-an-vi-2/

În fiecare pagină există un paragraf cu documente ataşate, fişierele existente acolo conţin lecţii foarte valoroase, majoritatea noţiunilor se referă la performanţă.

Din păcate, nu am informaţii despre vreo editură care să pună la dispoziţie astfel de informaţii, chiar şi contra cost.

Sper să te fi ajutat.

Mult succes,
Green eyes.

Avatar utilizator
alin89c
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 02 Aug 2013, 21:57

Mesaj de alin89c » 05 Aug 2013, 11:26

Multumesc pentru timpul acordat!
Deocamdata vreau sa termin culegerea de probleme a doamnei Ana Lung "777 de probleme de aritmetica" Pâna acum am facut 300 de probleme în 5 zile :D, câte 60 pe zi. Mai am 777 minus 300 care îmi vor lua: (777-300)/60, adica 7 zile si 95% din a opta zi :p

Am terminat manualele din clasele primare (I-IV) si înainte "sa trec în clasa a V-a" vreau sa stiu sigur ca am toate cunostintele necesare (ca merit sa trec clasa :D)

Am observat ca si dvs. scrieti cu diacritice. Diacriticele mele cum va apar? În mod corect sau când e vorba de litera "s" apare cercul ala micut deasupra?

Green eyes
veteran
veteran
Mesaje: 1088
Membru din: 17 Apr 2012, 10:49
Localitate: Timişoara

Mesaj de Green eyes » 05 Aug 2013, 19:27

Salut,

Nu trebuie să mi te adresezi la persoana a II-a plural, te rog să mă tutuieşti.

Îţi admir pasiunea şi forţa cu care studiezi. Pentru ce te pregăteşti ?

Eu scriu cu diacritice de mulţi ani, aşa mi se pare mie că se scrie corect în limba română. Diacriticele scrise de tine apar corect, în cazul literei "ş" nu apare niciun cerculeţ deasupra.

Green eyes.

Avatar utilizator
alin89c
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 02 Aug 2013, 21:57

Mesaj de alin89c » 06 Aug 2013, 15:49

Bine, renunţ la această formă de adresare. Mulţumesc!

Scrie răspuns