Doua intrebari interesante.Cine stie raspunsurile?

Dezvoltarea gandirii si a aptitudinilor matematice prin jocuri logice.
Avatar utilizator
anubis
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Mar 2011, 21:15

Doua intrebari interesante.Cine stie raspunsurile?

Mesaj de anubis » 23 Mar 2011, 22:18

Am gasit de curand un joc de inteligenta intresant care suna cam asa:

Sa ne imaginam ca la sfarsitul unei indelungate aventuri te afli in fata a doua usi.In spatele uneia dintre usi se afla recompensa mult dorita iar in spatele celeilalte usi ta astepata o moarte lenta si dureroasa.Aceste usi sunt pazite de doi oameni.Ambii stiu ce se afla in spatele usilor si amandoi mai stiu ca unul dintre ei spune intotdeauna adevarul iar altul minte intotdeauna.
Poti adresa o singura intrebare unuia dintre cei doi paznici pentru a decide ce usa vei deschide, obiectivul fiind sa deschizi usa in spatele careia se afla recompensa.
Cerintele sunt: Ce intrebare adresezi?
Care va fi decizia ta in urma raspunsului primit?

CristiPOLI
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Iul 2011, 12:49

Mesaj de CristiPOLI » 29 Iul 2011, 09:24

deci, am citit-o de 10 ori, si tot degeaba..nu reusesc sa-mi dau seama! :x ..... :lol: :lol: u sti raspunsul!? :D

Avatar utilizator
ex-admin
profesor
profesor
Mesaje: 1264
Membru din: 25 Ian 2007, 00:29

Mesaj de ex-admin » 29 Iul 2011, 22:10

Sugestie: Vei intreba: " Ce mi-ar raspunde celalalt paznic daca ...... "

Avatar utilizator
anubis
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Mar 2011, 21:15

Mesaj de anubis » 30 Iul 2011, 18:25

Intr-adevar intrebarea care trebuie adresata unuia dintre paznici e :
Ce mi-ar raspunde celalalt paznic daca l-as intreba care este usa in spatele careia se afla recompensa ?
In cazul in care cel caruia ii adresam intrebarea este paznicul care spune mereu adevarul acesta stiind ca celalalt paznic minte totdeauna va indica usa
in spatele careia ne asteapta o moarte lenta.
Daca cel caruia ii adresam intrebarea este paznicul care minte totdeauna atunci el stiind faptul ca celalalt paznic ne va indica usa corecta el mintind ne va indica usa gresita.
Deci indiferent cui adresam intrebarea usa care va fi indicata va fi cea gresita.Prin urmare decizia care trebuie luata e de a deschide cealalta usa.

anamaria89
utilizator
utilizator
Mesaje: 8
Membru din: 03 Aug 2011, 10:33
Contact:

Mesaj de anamaria89 » 09 Aug 2011, 08:33

hm,tin sa va dau dreptate, alta solutie nu cred ca este..

Moni
utilizator
utilizator
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2012, 17:01

Help!

Mesaj de Moni » 15 Feb 2012, 17:19

Cate cifre se folosesc pentru scrierea numerelor de trei cifre cuprinse intre 100 si 201?

elenamacarena
utilizator
utilizator
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mar 2012, 16:53
Contact:

Mesaj de elenamacarena » 15 Mar 2012, 17:06

:? pana la urma care este raspunsul corect? sau nici nu exista? totul tine de cat de capabil este sa iei singur propiile decizii indeiverent care ar fii consecintele?

kikirel
utilizator
utilizator
Mesaje: 8
Membru din: 13 Mar 2012, 19:17

Re: Doua intrebari interesante.Cine stie raspunsurile?

Mesaj de kikirel » 15 Mar 2012, 19:48

anubis scrie:Am gasit de curand un joc de inteligenta intresant care suna cam asa:

Sa ne imaginam ca la sfarsitul unei indelungate aventuri te afli in fata a doua usi.In spatele uneia dintre usi se afla recompensa mult dorita iar in spatele celeilalte usi ta astepata o moarte lenta si dureroasa.Aceste usi sunt pazite de doi oameni.Ambii stiu ce se afla in spatele usilor si amandoi mai stiu ca unul dintre ei spune intotdeauna adevarul iar altul minte intotdeauna.
Poti adresa o singura intrebare unuia dintre cei doi paznici pentru a decide ce usa vei deschide, obiectivul fiind sa deschizi usa in spatele careia se afla recompensa.
Cerintele sunt: Ce intrebare adresezi?
Care va fi decizia ta in urma raspunsului primit?
ii intreb pe rand care este barbat, care minte va spune ca este femeie si deci de el trebuie sa fug sa -l ascult pe celalat

Avatar utilizator
ex-admin
profesor
profesor
Mesaje: 1264
Membru din: 25 Ian 2007, 00:29

Re: Doua intrebari interesante.Cine stie raspunsurile?

Mesaj de ex-admin » 16 Mar 2012, 10:59

kikirel scrie:
anubis scrie:Am gasit de curand un joc de inteligenta intresant care suna cam asa:

Sa ne imaginam ca la sfarsitul unei indelungate aventuri te afli in fata a doua usi.In spatele uneia dintre usi se afla recompensa mult dorita iar in spatele celeilalte usi ta astepata o moarte lenta si dureroasa.Aceste usi sunt pazite de doi oameni.Ambii stiu ce se afla in spatele usilor si amandoi mai stiu ca unul dintre ei spune intotdeauna adevarul iar altul minte intotdeauna.
Poti adresa o singura intrebare unuia dintre cei doi paznici pentru a decide ce usa vei deschide, obiectivul fiind sa deschizi usa in spatele careia se afla recompensa.
Cerintele sunt: Ce intrebare adresezi?
Care va fi decizia ta in urma raspunsului primit?
ii intreb pe rand care este barbat, care minte va spune ca este femeie si deci de el trebuie sa fug sa -l ascult pe celalat
Poti adresa o singura intrebare !

CristiPOLI
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Iul 2011, 12:49

Mesaj de CristiPOLI » 27 Iun 2012, 14:54

of am mai postat si mai sus...tot nu stiu...nu pune nimeni raspunsul??

Scrie răspuns