Rezolutie

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
EULERezolv
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Oct 2011, 15:56
Localitate: Culeg numere

Rezolutie

Mesaj de EULERezolv » 03 Oct 2011, 22:32

Salut!

Am o intrebare:

Daca cineva v-ar incredinta o persoana care nu are niciun habar despre matematica,absolut nimic,si voi ar trebui sa il pregatiti sa ajunga la un nivel foarte inalt,cum ati face-o? Cu ce ati incepe,ce i-ati zice,ce l-ati pune sa faca?

Eu sunt "persoana". Sunt elev in clasa a XI-a si nu sunt o epava totala,am notiuni de baza si bajbai combinatorica si trigonometrie,dar cunostintele mele matematice ma tem ca au ajuns niste iluzii ridicole ale unor amintiri vagi.

Cu privire la prima intrebare,daca puteti sa elaborati cat de mult puteti,as aprecia enorm.Am vazut un thread asemanator in care se sugera culegeri Ganga din a IX-a pana in a XI-a,dar as vrea ceva mai mult,de exemplu sa reiau clasele V-VIII.Rusinos,dar cred ca bate uitatul la televizor.

Multumesc pentru timpul acordat.

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 05 Oct 2011, 15:49

Buna ziua si bun venit pe forum!

Din cate observ aveti mult talent in a va exprima. Inteleg ca doriti sa va pregatitii pentru BAC. As dori sa va intreb daca e vorba despre programa M1/M2/M3 si cam ce ati dori sa invatati.

Sa cititi manuale intregi este destul de complicat, sa nu mentionez faptul ca mai sunt si exercitiile fara de care este greu sa va fixati anumite conostinte.

EULERezolv
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Oct 2011, 15:56
Localitate: Culeg numere

Mesaj de EULERezolv » 08 Oct 2011, 22:09

Multumesc pentru raspuns!

Nu m-am gandit la BAC deloc cand am pus intrebarea.Presupun ca pregatirea va fi implicita.

Am realizat ca gandurile mele se balbaiesc in fata unei ecuatii sau a unei probleme de logica si m-am intristat profund.Nefiind capabil sa fac un sistem de ecuatii sau sa aflu cmmdc sau cmmmc si multe altele,am dezvoltat o oarecare rusine.

Am descoperit un nou interes in matematica si o curiozitate pe care am pierdut-o.Vreau sa dezvolt logica operationala,analitica si numerica.Nu mai mentionez faptul ca matematica este un exercitiu mental inegalabil.

Pe scurt,am carente numeroase si enorme cand vine vorba de matematica.Am zis "clasa V-X" pentru ca din clasa a V-a nu am mai pus mana pe matematica,deloc.

Toata materia aceasta vreau sa o recuperez si desigur ca exercitiile vor fi imperative.De aceea,v-am rugat sa elaborati cat puteti:culegeri,manuale,sfaturi,indrumari,exercitii.

Inca ceva,nu conteaza cat de complicat e. Daca prin complicat va referiti la inutil sau ineficient,atunci nu,desigur.Daca va referiti la "greu",ma voi descurca;trebuie :D

EULERezolv
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Oct 2011, 15:56
Localitate: Culeg numere

Mesaj de EULERezolv » 22 Oct 2011, 19:49

bump

CristiPOLI
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Iul 2011, 12:49

Mesaj de CristiPOLI » 25 Iul 2012, 16:10

nu...nu vine implicit. Trebuie sa mai iei pe langa meditatii si tot felul de chesti ca sa resusesti la bacalaureat pentru ca e greu.

xor_NTG
senior
senior
Mesaje: 670
Membru din: 30 Apr 2012, 15:53

Mesaj de xor_NTG » 26 Iul 2012, 00:19

Buna seara!
O sa va pun o intrebare simpla pentru inceput, desi o sa par cam rautacios: domnule, daca dumneavoastra nu stiti mai nimic, dupa cum riguros ne-ati prezentat aici, domnule, cum ati trecut clasa?

ok, imi cer scuze pentru rautate dar cred ca e o intrebare necesara.
Sa revenim. Ar fi necesare niste intrebari la care ar trebui sa raspundeti, precum: de ce ati realizat tocmai acum ca ale dumneavoastra cunostinte legate de matematica sunt la pamant? ce v-a determinat sa faceti asta?
Va intreb pentru ca o oarecare revenire spectaculoasa pe drumul cel bun ar putea sa fie nesigura. Spun nesigura, nu imposibila.
Conditiile sunt destul de aspre. Depinde numai de dumneavoastra totul.

offtopic: am vazut ca topicul este creat in octombrie 2011 dar am raspuns in cazul in care mai e cineva in situatia data.

xor_NTG
senior
senior
Mesaje: 670
Membru din: 30 Apr 2012, 15:53

Mesaj de xor_NTG » 04 Oct 2012, 21:57

NU il prea poate lua oricine. Ai in vedere rezultatele de anul acesta si cele de anul trecut. Exista cazuri in care profesorii sunt de vina.

Scrie răspuns