Joc simplu pentru un avansat, greu pentru un incepator!

Dezvoltarea gandirii si a aptitudinilor matematice prin jocuri logice.
Închis
Avatar utilizator
Cosmin_NTG
junior
junior
Mesaje: 240
Membru din: 23 Aug 2010, 13:46
Localitate: Bucuresti

Joc simplu pentru un avansat, greu pentru un incepator!

Mesaj de Cosmin_NTG » 15 Ian 2011, 18:45

Se dau 3 puncte in plan: A, B si C.
Care vector de mai jos reprezinta suma AB (vector)+ BC (vector) +AC (vector)?
a) vectorul AB;
b) vectorul BC;
c) vectorul AC.

bedrix
guru
guru
Mesaje: 2752
Membru din: 16 Dec 2010, 01:41

Mesaj de bedrix » 15 Ian 2011, 20:37

As zice nici o varianta pentru ca suma este zero.

TheAritmetic--TuRbo.--
utilizator
utilizator
Mesaje: 96
Membru din: 13 Noi 2010, 22:19

Mesaj de TheAritmetic--TuRbo.-- » 16 Apr 2011, 11:04

Presupun ca c)

Mai stau putin sa ma gandesc

Avatar utilizator
Cosmin_NTG
junior
junior
Mesaje: 240
Membru din: 23 Aug 2010, 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cosmin_NTG » 16 Apr 2011, 16:09

TheAritmetic--TuRbo.-- scrie:Presupun ca c)

Mai stau putin sa ma gandesc
N-are cum c). Nu ai vazut raspunsul lui bedrix?
3 puncte in plan == triunghi. Iar suma laturilor unui triunghi (vectorial) este zero, pentru ca nu mai exista linie care sa inchida linia poligonala (originea primului vector este deja unita cu extremitatea ultimului vector).

sandy_sc
senior
senior
Mesaje: 714
Membru din: 13 Ian 2011, 09:08

Mesaj de sandy_sc » 16 Apr 2011, 21:39

Daca vectorii sunt coliniari a.i.AB =-AC =>
(AB+AC)+BC=BC (paranteza nula)

<----------*---------->
B*............A ...........>C

TheAritmetic--TuRbo.--
utilizator
utilizator
Mesaje: 96
Membru din: 13 Noi 2010, 22:19

Mesaj de TheAritmetic--TuRbo.-- » 16 Apr 2011, 21:54

Cosmin_NTG scrie:
TheAritmetic--TuRbo.-- scrie:Presupun ca c)

Mai stau putin sa ma gandesc
N-are cum c). Nu ai vazut raspunsul lui bedrix?
3 puncte in plan == triunghi. Iar suma laturilor unui triunghi (vectorial) este zero, pentru ca nu mai exista linie care sa inchida linia poligonala (originea primului vector este deja unita cu extremitatea ultimului vector).
Esti chiar nesimtit.

Eu am presupus,tu vii ca nu stiu cine si imi spui mie ca nu e asa.

Si ce mai,am spus ca ma mai gandesc+ca e primul meu an de geometrie.


Lipseste educatia...

Avatar utilizator
Cosmin_NTG
junior
junior
Mesaje: 240
Membru din: 23 Aug 2010, 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cosmin_NTG » 27 Apr 2011, 14:56

TheAritmetic--TuRbo.-- scrie:
Cosmin_NTG scrie:
TheAritmetic--TuRbo.-- scrie:Presupun ca c)

Mai stau putin sa ma gandesc
N-are cum c). Nu ai vazut raspunsul lui bedrix?
3 puncte in plan == triunghi. Iar suma laturilor unui triunghi (vectorial) este zero, pentru ca nu mai exista linie care sa inchida linia poligonala (originea primului vector este deja unita cu extremitatea ultimului vector).
Esti chiar nesimtit.

Eu am presupus,tu vii ca nu stiu cine si imi spui mie ca nu e asa.

Si ce mai,am spus ca ma mai gandesc+ca e primul meu an de geometrie.


Lipseste educatia...
1 -- Nu am adus injurii la adresa ta sub nici o forma, niciodata.
2-- In postul de mai sus ti-am raspuns astfel incat sa intelegi .
3-- Forumul acesta este pentru a invata matematica, nu pentru a pierde timpul cu chestii imorale (de exemplu postul tau de mai sus).
4-- Vezi ca incalci regulile forumului (prin injuriile si jignirile pe care tocmai le-ai adus la adresa mea) si in cosecinta, daca se mai repeta, o sa rog personal pe administratorul forumului sa iti dea ban.
5-- Nu imi spui mie ca nu am educatie. Nu esti in cunostinta de cauza cu privire la aceste lucruri.
6-- Nu ma intereseaza pe mine ca e primul tau an de geometrie. Chiar daca era primul an de geometrie (vectoriala) aceasta "problema" era mai mult decat banala (chiar din primele 3 sau 4 ore).
7-- Referitor la "Eu am presupus,tu vii ca nu stiu cine si imi spui mie ca nu e asa. ". Eu iti spun tie ca nu e asa pentru ca nu este asa . Atunci cand dai rezolvarea unei probleme (mai ales la matematica) nu presupui rezolvarea .
8-- Nimeni nu m-a jignit astfel. Si nu accept sa ma jignesti tu pentru...pentru ce? Pentru NIMIC! Nu vad ceva in mesajul ala care poata sa conduca la o urmare ca asta.
9-- Nu ai dat dovada de intelepciune in nici un fel, in aceasta situatie. Puteai simplu sa vezi care e rezolvarea (pentru ca am explicat destul de detaliat) si sa incerci sa intelegi. Aveai mai mult de castigat daca procedai astfel.

Avatar utilizator
Cosmin_NTG
junior
junior
Mesaje: 240
Membru din: 23 Aug 2010, 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cosmin_NTG » 27 Apr 2011, 14:59

Si o alta chestie...ce inseamna la tine sa stii matematica? Sa presupui rezolvari?

Blaugranas

Mesaj de Blaugranas » 27 Apr 2011, 20:31

AB(vector)+BC(vector)+AC(vector)=AC(vector)+AC(vector)=2*AC(vector)
AB(vector)+BC(vector)+CA(vector)=0(vector) Cred ca asha vroiai sa scrii ...dar nu ti-a iesit.

sandy_sc
senior
senior
Mesaje: 714
Membru din: 13 Ian 2011, 09:08

Mesaj de sandy_sc » 28 Apr 2011, 00:18

Blaugranas scrie:AB(vector)+BC(vector)+AC(vector)=AC(vector)+AC(vector)=2*AC(vector)
AB(vector)+BC(vector)+CA(vector)=0(vector) Cred ca asha vroiai sa scrii ...dar nu ti-a iesit.
Pentru tine vectori AC si CA sunt egali? :lol: Hai ca esti tare.

Blaugranas

Mesaj de Blaugranas » 28 Apr 2011, 11:49

Domnu` sandy_sc ori esti chior ori esti altfel nu zic cum..nu vreau sa fiu banat. Mai consulta manualu`. Dar intre timp casca bine ochii ....eu n-am scris nicaieri ca AC si CA sunt egali... Ti-am vazut rezolvarile la alte exercitii si nu cred ca mai e nevoie sa spun ce stii (nimic) si ce nu stii (totul). Cand te mai bagi in seama cu mine sa ai un back-up ok? In locul tau la cunostintele pe care le posezi din matematica eu unu` taceam. Multumesc ptr atentie si intelegere.

Avatar utilizator
ex-admin
profesor
profesor
Mesaje: 1264
Membru din: 25 Ian 2007, 00:29

Atentionare pentru TheAritmetic--TuRbo.-- si Blaugranas

Mesaj de ex-admin » 28 Apr 2011, 15:37

Ma simt nevoit sa intervin!

TheAritmetic--TuRbo.-- si Blaugranas, va rog sa nu va mai exprimati jignitor la adresa niciunui utilizator al forumului!

Pentru Cosmin_NTG : Ce legatura are topicul tau cu jocurile logice? Daca ai fi postat la clasa a IX-a, atunci TheAritmetic--TuRbo.-- nu cred ca s-ar mai fi amestecat (dar oricum, nu are nici o scuza pentru reactia nepotrivita si urata pe care a avut-o fata de tine).

Revenind la problema, ma mir ca a nascut atatea polemici.
Este evident ca AB + BC + AC = AC + AC = 2AC, deci nici una dintre variantele de raspuns nu este corecta!

sindex
junior
junior
Mesaje: 256
Membru din: 17 Iul 2010, 10:55
Localitate: Ploiesti

Mesaj de sindex » 28 Apr 2011, 16:42

N-are cum c). Nu ai vazut raspunsul lui bedrix?
3 puncte in plan == triunghi. Iar suma laturilor unui triunghi (vectorial) este zero, pentru ca nu mai exista linie care sa inchida linia poligonala (originea primului vector este deja unita cu extremitatea ultimului vector).
Se putea numai in conditia in care enuntul era AB + BC + CA (vectori). Puteai sa fi mai atent la enunt si nu s-ar fi ajuns la asta :shock:

Avatar utilizator
Cosmin_NTG
junior
junior
Mesaje: 240
Membru din: 23 Aug 2010, 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cosmin_NTG » 29 Apr 2011, 14:19

Da, nu am fost atent la enunt. Imi cer in mod oficial scuze...Dar:
1--Atitudinea lui Arithmetic Turbo nu a fost adecvata. Asta e clar, lasand la o parte corectitudinea enuntului.
2--Ideea de baza a fost aceea ca niciuna din variante sa fie corecta. Chiar daca e 2AC sau 0. Deci am indeplinit pana la urma ceea ce-mi propusesem. Dar recunosc ca am gresit enuntul (si tot ce a urmat). O sa fiu mai atent in viitor.

Închis