Geometrie

Multimi. Logica. Functii si lecturi grafice. Functia de gradul II. Vectori in plan. Trigonometrie. Aplicatii ale trigonometriei.
May Trix
utilizator
utilizator
Mesaje: 2
Membru din: 14 Apr 2021, 14:21

Geometrie

Mesaj de May Trix » 14 Apr 2021, 14:24

Problema spune asa:
Se consideră triunghiul ascuțitunghic și AD,BE,CF înălțimi, D apartine (BC), E apartine (AC), F apartine (AB). Să se arate că ortocentrul triunghiului ABC este centrul cercului înscris în triunghiul DEF.


Am încercat sa demonstrez problema folosind Teorema lui Sylvester, bisectoarei, dar n-am reusit sau sa demonstrez ca înaltimile triunghiului ABC sunt bisectoare in triunghiul DEF și nici de data asta n-am avut noroc... Așa ca m-am dat bătut, sper ca cineva mă poate ajuta, Baftă și Vă mulțumesc!! :) :D :shock:

ghioknt
profesor
profesor
Mesaje: 1645
Membru din: 09 Apr 2013, 14:56
Localitate: Bucuresti

Re: Geometrie

Mesaj de ghioknt » 15 Apr 2021, 21:39

Dar înălțimile triunghiului ABC chiar sunt bisectoarele triunghiului podar DEF.
Cred că nu știi că atunci când unești picioarele a două înălțimi, de exemplu D cu E, apar un patrulater inscriptibil, DEAB, dar și un triunghi CDE asemenea cu triunghiul CAB. Patrulaterul este inscriptibil pentru că diagonalele sale AD și BE formează cu o pereche de laturi opuse, și anume DB și EA unghiurile congruente ADB și AEB. La un patrulater inscriptibil orice unghi exterior este congruent cu unghiul interior opus. De exemplu, .
Analog, și patrulaterul DFAC este inscriptibil și în consecință .
Asta înseamnă că , de unde .

May Trix
utilizator
utilizator
Mesaje: 2
Membru din: 14 Apr 2021, 14:21

Re: Geometrie

Mesaj de May Trix » 19 Apr 2021, 17:51

ghioknt scrie:
15 Apr 2021, 21:39
Dar înălțimile triunghiului ABC chiar sunt bisectoarele triunghiului podar DEF.
Cred că nu știi că atunci când unești picioarele a două înălțimi, de exemplu D cu E, apar un patrulater inscriptibil, DEAB, dar și un triunghi CDE asemenea cu triunghiul CAB. Patrulaterul este inscriptibil pentru că diagonalele sale AD și BE formează cu o pereche de laturi opuse, și anume DB și EA unghiurile congruente ADB și AEB. La un patrulater inscriptibil orice unghi exterior este congruent cu unghiul interior opus. De exemplu, .
Analog, și patrulaterul DFAC este inscriptibil și în consecință .
Asta înseamnă că , de unde .
M.ai ajutat extrem de mult. Thank you. :D

Scrie răspuns