Limită

Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
Denny200
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 26 Dec 2012, 16:31

Limită

Mesaj de Denny200 » 24 Sep 2018, 10:04

Bună ziua!Vă rog mult să mă ajutați în legatură cu următoarea limită.Eu am rezolvat exercițiul folosindu-mă de criteriul raportului și mi-a dat limita 0, dar aș vrea o determinare efectivă a limitei.
Limită când n tinde la infinit din
((5^n)*n!)/((2^n)*(n^n))

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Limită

Mesaj de Felixx » 24 Sep 2018, 12:18

Daca ai rezolvat exercitiul, poti sa ne spui si noua ce inseamna "o determinare efectiva a limitei"...tot cu cuvintele tale.

Denny200
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 26 Dec 2012, 16:31

Re: Limită

Mesaj de Denny200 » 24 Sep 2018, 18:06

Îmi cer mii de scuze pentru exprimarea defectuasă.Ideea este că eu am văzut pe internet probleme oarecum similare rezolvate cu ajutorul criteriului raportului pentru limite de șiruri, dar la școală nu am făcut așa ceva, deci bănuiesc că limita aceea poate fi determinată prin alte metode care să presupună noțiuni studiate la școală(spre exemplu operații cu limite, criteriul cleștelui, limite remarcabile etc).

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Limită

Mesaj de Felixx » 24 Sep 2018, 22:55

Nu fac altceva decat ce spui ca tu ai facut , dar nu ne-ai aratat.
Criteriul raportului
Fie sirul de numere strict pozitive astfel incat

Atunci
a)daca
b)daca





P.S
"Nu da pasarea din mana pe cea de pe gard"
Vezi in cazul tau cine e pasarea din mana ( care nu ne-ai aratat-o) :) si cine este cea de pe gard ,pe care o visezi tu :).

Scrie răspuns