valoare maxima

Numere reale. Radicali. Calcul algebric. Ecuatii si inecuatii. Patrulatere. Arii. Asemanarea triunghiurilor. Relatii metrice in triunghiul dreptunghic. Cercul.
Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: valoare maxima

Mesaj de Integrator » 12 Aug 2018, 07:57

A_Cristian scrie:
11 Aug 2018, 19:41
Integrator scrie:
11 Aug 2018, 14:50
Bună ziua,

1) În mod expres nu se vorbește în manualul menționat de mine despre vreo inegalitate a mediilor , dar este adevărat că la pagina 63 se vorbește despre acea inegalitate a mediilor la o problemă rezolvată cu înălțimea și mediana din vârful unghiului drept al acelui triunghi și din care reiese acea inegalitate a mediilor și care în mod evident devine egalitate doar pentru cazul în care numerele și , care reprezintă segmentele determinate de piciorul înălțimii pe ipotenuză , sunt evident egale....
O poza ca sa stim despre ce informatie are elevul la indemana.
Integrator scrie:
11 Aug 2018, 14:50
2) Utilizând această inegalitate a mediilor se ajunge în problema propusă la faptul că valoarea maximă a expresiei poate fi egală și cu ...ceea ce e cam dubios....Care maxim este bun?De ce nu putem spune că valoarea maximă este egală cu dacă este necesară maximizarea produsului unde sau ???Fară supărare , dar demonstrația cu ajutorul acelei inegalități a mediilor eu nu o văd corectă la acest tip de problemă...
De aceea am și afirmat că la nivel superior trebuie să ne folosim de derivatele parțiale ale acelei expresii pentru a afla extremele acelei funcții.
Faptul ca produceti o limitare superioara mai mare nu inseamna nimic. Daca plecand de la o expresie facem o serie succesiva de maximizari, nu inseamna ca acea limita este atinsa, ci doar ca am gasit o limita superioara. Mai buna sau mai rea.
Integrator scrie:
11 Aug 2018, 14:50
3) Fără axiome nu putem face nimic...
Puteati spune ca axiomatic se vede ca 904 asigura un maxim si tot axiomatica ca maximul este 180. Si terminati toata demonstratia.
Eu m-am referit strict la invetia dumneavoastra "este un pas inutil deoarece se vede axiomatic că este necesar ca ...".
Integrator scrie:
11 Aug 2018, 14:50
4) O dată ce ați spus că este clar că ați impus ...Vă rog sa vă recitiți afirmațiile și după aceea mai stăm de vorbă!Este evident că încercați "să dregeți busuiocul" fără succes....
Se vede fără nicio demonstrație că o cifră trebuie să fie și alta iar a treia cifră rezultă logic a fi sau și evident obligatoriu trebuie ca ...
P.S.:
Nu știu cine , la acest subiect , ține morțiș să ia în batjocură evidentul???Eu nu!

Numai bine,

Integrator
Hai sa va incerc bunul simt pentru ultima oara. Putem cadea de acord ca ? Putem cadea de acord ca partea din dreapta este maxima atunci cand modulul unuia dintre numere este 9? Putem cadea de acord ca am gasit o limita superioara?
Mai mult, eu n-am scris nici unde prostia . Daca nu aratati unde am scris asta sunteti un mincinos si provocator. Altfel am eu acele epitete.
Bună dimineața,

1) Este același manual ca și cel specificat de Dvs. doar că este ediția 2015...Nu am cu ce face poze....se poate căuta la pagina 63...
2) Faptul că Dvs. ați spus că valoarea maximă a acelei expresii ar putea fi presupune că și deci valoarea maximă ar putea fi foarte bine pentru ....sau ar putea fi pentru .Care dintre cele trei maxime ar putea fi bună????Utilizarea acelei inegalități a mediilor este nefericită și duce la confuzii...
3) Se poate vedea logic că o cifră este și alta și evident iar cea de a treia cifră rezultă logic a fi sau .Simplu și concis la nivel de clasa VII-a și fără dubii...
4) Ați scris că valoarea maximă ar putea fi evident presupunând că și neobservând că valoarea maximă ar putea fi și egală cu pentru ....sau ar putea fi pentru .La aceste presupuneri ați mai adăugat pasul inutil și ilar .Faptul că ați găsit o limită superioară nu înseamnă că ați găsit valoarea maximă ca fiind cu acel raționament confuz și dubios....Demonstrați că valoarea maximă nu poate și nici și că valoarea maximă a acelei expresii este unică și anume egală cu ....și după aceea s-ar putea să vă felicit pentru raționamentul Dvs.....Cei care
sunt interesați de acest subiect văd clar cine este mincinosul și vor vedea că raționamentul Dvs. la această problemă nu este clar...Atenție la regulamentul forumului!
------------------------------------------------------------
P.S.:
Poate mă ajutați să rezolv problema de la informatică...Mulțumesc mult!

Numai bine,

Integrator

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Re: valoare maxima

Mesaj de A_Cristian » 12 Aug 2018, 08:47

Cu alte cuvinte, nu exista in textul meu , iar dumneavoastra sunteti un mincinos. QED.

PS: Nu am absolut nici un interes sa "rezolv" probleme didactice. In plus, avand in vedere ca nu exista R in C++, este bine sa specificati de ce aproximatii aveti nevoie. Un elev bunicel, ar putea face primul subpunct folosind tipul "float" sau double?

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: valoare maxima

Mesaj de Integrator » 14 Aug 2018, 07:07

A_Cristian scrie:
12 Aug 2018, 08:47
Cu alte cuvinte, nu exista in textul meu , iar dumneavoastra sunteti un mincinos. QED.

PS: Nu am absolut nici un interes sa "rezolv" probleme didactice. In plus, avand in vedere ca nu exista R in C++, este bine sa specificati de ce aproximatii aveti nevoie. Un elev bunicel, ar putea face primul subpunct folosind tipul "float" sau double?
Bună dimineața,

Demonstrația Dvs. cu ajutorul inegalității acelor medii și a presupunerii că ca apoi să trageți concluzia că mi se pare incorectă!De ce valoarea maximă a expresiei din problemă nu ar putea fi egală cu sau cu ?Este ceva dubios că ajungeți manipulatoriu la concluzia că care implică evident , dar nu acceptați că valoarea maximă a expresiei din problemă ar putea fi egală cu și deci ar putea fi egală cu sau cu pentru și respectiv pentru ....Demonstrați corect că nu pot fi alte valori maxime a expresiei din problemă decât cea egală cu și abia apoi vom vedea cine are dreptate sau nu!
-------------------------------------------------
Continuăm discuția doar pe M.P.!

Numai bine,

Integrator

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Re: valoare maxima

Mesaj de A_Cristian » 14 Aug 2018, 09:42

Nu puteti sa aruncati ceva pe forum ca apoi sa spuneti ca vom continua privat.
Uitati o analogie.
Avem 2 urne cu bile sferice de diverse raze. In prima urna au fost cernute printr-o sita si razele lor sunt mai mici decat 10. Chiar am gasit o bila de raza 10. In a doua urna sunt bile de diverse raze. Ce-am spus eu este ca gasim bila cu cea mai mare raza din a doua urna. Daca raza ei este mai mare decat 10, iar in cazul nostru este 12, atunci acea bila va avea raza maxima dintre toate bilele din cele 2 urne.
Astfel, ne-am asigurat ca am "masurat" toate bilele, direct sau indirect (cu sita).

In cazul nostru prima urna este formata din acele numere care respecta relatia , pentru care expresia E(abc) este sigur mai mica decat sau egala cu 128.
Asadar n-am facut presupuneri ci doar am impartit toate numerele de 3 cifre in 2 mari urne. In prima stim care este valoarea maxima expresiei.

Scrie răspuns