Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Grupuri. Inele si corpuri. Polinoame. Primitive. Integrala definita. Aplicatii ale integralei definite.
LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 12:01

Cum se face acest exerctiu ?
Daca puteti sa imi spuneti detaliat...

----------------------------------------------------------------------------------------

Eu am incercat sa il aflu pe a , exprimandu-i pe ceilalti doi termeni in functie de a

Am luat ca :





Apoi am aplicat regula : si am ajuns la forma:




dupa ridicarea la patrat am ajuns la:




Si nu prea a dat randament pentru ca nu am aflat a-ul, doar am ajuns la o egalitate adevarata.

Idei? Eu am ajuns doar la aceasta metoda dar nereusita.. crezand ca dupa doar ma intorc in notatiile de mai sus si aflu usor si b-ul si c-ul si apoi ma intorc in ecuatia data si aflu solutia..
Fişiere ataşate
Capture.PNG

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de Felixx » 16 Iul 2018, 12:12

Start bun,final nereusit!
a,b=2a,c=4a. Acum inlocuiesti in ecuatie si vezi ce obtii?

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 12:49















Pff...atat?
Domnule Felix , mersi pentru ajutor! Tu m-ai ajutat cel mai mult la exercitiile astea :) Respect!
Da, inceputul a fost promitator , sfarsitul tragic :D :P

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de Felixx » 16 Iul 2018, 12:54

LaurianHurduza scrie:
16 Iul 2018, 12:49














Pff...atat?
Domnule Felix , mersi pentru ajutor! Tu m-ai ajutat cel mai mult la exercitiile astea :) Respect!
Da, inceputul a fost promitator , sfarsitul tragic :D :P
Altfel, mult mai simplu:

de unde a=0 , nu convine ,deoarece nu am mai avea o progresie geometrica
sau

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 13:24

Multumesc mult!
Eu am maine admitere (si inca una pe 22) si as fi bucuros daca ai putea sa imi raspunzi in cadrul acestui topic sau in privat la niste exercitii usoare de matematica pe care am uitat sa le fac pentru ca a trecut mult timp de atunci. Recunosc ca nu am fost prieten bun cu matematica dar va trebui sa fiu :D
----------
Poti calcula suma? :



Eu initial m-am gandit sa dau factor comun pe si am ajuns la asta:



Iar intrebarea existentiala este daca se aplica formula lui Gaus si pentru inmultire ? Dar nu cred...
Ce fac totusi cand am fractii care se aduna?

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de Felixx » 16 Iul 2018, 13:58

Ai suma termenilor unei progresii geometrice, cu primul termen si ratia
Suma primilor n termeni ai unei progresii geometrice este:
Atunci
Daca nu sunt indiscret,ce examen ai si unde ? :)
Ultima oară modificat 16 Iul 2018, 14:21 de către Felixx, modificat 1 dată în total.

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 14:06

Am examen la Universitatea "Dunarea de Jos" in Galati (orasul natal) la algebra si la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" in Iasi (facultatea dorita) la matematica (un subiect de bac mai greu putin)

Totusi suma aceea in ce interval se afla?

a) (0,1)
b) (1,2)
c) (2,3)
De unde ti-ai dat seama ca este progresie geometrica ? De ce nu aritmetica ?
:D

Felixx
senior
senior
Mesaje: 489
Membru din: 26 Apr 2015, 01:08

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de Felixx » 16 Iul 2018, 14:25

Din definitia unei progresii geometrice.Consulta manualul.
Daca dai examen la facultatea de matematica...vei deveni un profesor bun :).Sper!!!

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 14:30

De fapt , voi da la Calculatoare respectiv Informatica :D
Dar nu o sa bifez la profilul de psihopedagogie :))
Nu am rabdare la meseria de profesor in liceu/facultate/etc..

Dar exercitiul din poza :D ?

Nu m-am intalnit niciodata cu el...

---------------------------------------------------------------

La forma generala am:
, unde

M-am gandit initial la combinari de 10 luate cate 3 din care sa scad cazurile nefavorabile in care b<a , dar nu a dat rezultatul dorit...
Fişiere ataşate
Capture.PNG

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de A_Cristian » 16 Iul 2018, 14:47

Explica-ne modul de gandire. De ce ai inceput cu combinari din care vrei sa scazi ceva?

PS: Sper ca la info stai mult mai bine. La matematica ai lacune foarte mari. Sper ca asta e motivul pentru care nu faci o analiza corecta a problemelor.

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 14:54

Fara suparare Cristian. Dar ar fi mai bine sa imi spui exact cum se face problema ca sa inteleg si eu -_-
Am vazut ca e multime de elemente si m-am dus cu gandul la combinari pentru ca ma intreaba cate progresii aritmetice cu 3 termeni se pot forma...si m-am gandit ca daca ratia este strict pozitiva rezulta ca b-ul trebuie sa fie mai mare ca a , in acest sens progresia respectiva de 3 termeni are sens. Iar din acele combinari, am gandit eu, ca o progresie aritmetica din acea multime cu 3 elemente nu ar fi valida daca b-ul ar fi mai mic decat a, ratia ar da numar negativ , nu? Deci din acele combinari scad numarul cazurilor nefavorabile

Si am scris in felul urmator cazurile nefavorabile
(b < a)
1 2
1 3
1 4
.
.
.
9 10

care sunt in numar de 45

Dar stiu ca nu e bine si voiam doar sa imi explici cum se face.
Recunosc ca am lacune in matematica pentru ca am fost prost si nu am invatat la timp, de aia totusi postez pe forumul asta si ma chinui sa invat pentru facultate...

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de A_Cristian » 16 Iul 2018, 15:11

Nu putem vorbi despre o progresie aritmetica cu 2 termeni. Nu are absolut nici un sens. Asadar insiruirea din postul anterior e irelevanta.
Toate progresiile pe care le cautam sunt de forma (a, a+r, a+2r). In plus avem conditiile, 1<=a<a+r<a+2*r<=10. Iar astea se pot calcula de "mana", cel mai simplu dand valori lui r. Vedem imediat ca r<=4.
Pt r=1 avem (1,2,3), .... (8,9,10) adica 8 bucati (10-2*1)
Pt r=2 avem (1,3,5) .... (6,8,10) adica 6 bucati (10-2*2)
Pt r=3 avem (10-2*3)
Pt r=4 avem (10-2*4)
Daca nu am gresit nimic, sunt vreo 20.

PS: Daca tot dai la informatica, trebuia sa incerci sa faci un program care sa-ti afiseze toate progresiile cerute. Poate ti-ai fi dat seama ce trebuie sa faci. Si daca tot nu l-ai facut, te sfatuiesc sa-l pui ca tema pe care s-o faci dupa admitere.
PPS: Eu sunt programator si tu aspiri la a fi coleg cu mine. Este normal sa ridic semne de intrebare. Pe mine ma descurajeaza partea de analiza a problemei, nu lacunele de matematica pe care le ai.
PPPS: Eu am terminat liceul cu mai bine de 20 de ani in urma si inca n-am uitat toate chestiile astea.

LaurianHurduza
utilizator
utilizator
Mesaje: 52
Membru din: 06 Iul 2018, 19:46

Re: Aflarea solutiilor unei ecuatii in care termenii a,b,c sunt in progresie geometrica in care se cunoaste ratia

Mesaj de LaurianHurduza » 16 Iul 2018, 15:31

Nici cu informatica nu sunt cel mai relevant datorita profesorului care nu a stiut sa predea....
Dar se pare ca stiti (pentru ca ati aboslvit liceul acum 20 ani imi rezerv obligatia de a fi politicos cu dumneavostra) informatica si mi-ati fi de un real folos in facultate , daca doriti desigur...

Mi-a placut informatica , dar pacat foarte tare de profesor care stia si dansul informatica la greu insa la ore statea si vorbea cu elevii despre total altceva decat informatica, iar in ce intervine matematica asta e ... voi creste, voi studia, voi invata , am toata viata la dispozitie sa devin programator bun. Pana atunci sunt constient ca imi trebuie multa recuperare a materiei si sunt constient ca acum nu am sanse ca peste noapte sa inteleg anumite lucruri.

Desigur la informatica stiu lucrurile basic, o structura de program in C++ , structuri repetitive ( for, while, do-while ) , etc. , dar v-am spus ca profesorul meu nu era asa bun ca dumneata si nu starnea in mine emotii negative cu privire la cat de praf sunt ca sa ma motiveze.

Nici nu am fost tipul de persoana care sa imi placa sa invat si asta regret acum cand in sfarsit mi-a venit pofta de a cultiva cunostinte noi in ceea ce imi place.

Scrie răspuns