Utcn 639,640

Grupuri. Inele si corpuri. Polinoame. Primitive. Integrala definita. Aplicatii ale integralei definite.
Alex Stoica
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mar 2018, 17:23

Utcn 639,640

Mesaj de Alex Stoica » 10 Iul 2018, 23:24

As avea nevoie de ajutor la exercitiile 639, 640.Va multumesc!!


PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Re: Utcn 639,640

Mesaj de PhantomR » 11 Iul 2018, 03:08

Ati putea, va rog, cand cereti rezolvari pentru probleme sa postati si raspunsul obtinut/corect pentru celelalte subpuncte? Mie nu-mi place sa fac calculele pentru exercitiile acelea cu asociativa, din cauza calculelor.. le-am facut de data asta (au fost de ajutor pentru ultima problema)

Fie
Pentru 639, raspunsul corect se obtine rapid punand conditia (eu, de fapt, am incercat sa iau pe rand .

Deci avem ca .

Ca sa demonstram ca e adevarata, consideram pentru fiecare functia .

cazul 1:
Pentru , functia e crescatoare, deci sau . Impunem ,adevarat si , adevarat.

cazul 2
Pentru , e descrescatoare, deci obtinem , de unde . Impunem , adevarat si . Deci trebuie ca . Avem , care e o functie descrescatoare. Deci e destul sa impunem ca , adevarat.

Imi amintesc ca acum cativa ani citeam o rezolvare asemanatoare in manualul regretatului domn profesor Mircea Ganga :D.

640. avem legea . elementul neutru e . Relatia pt invers se scrie , de unde observam ca singurul element neinversabil e . Rezulta perechea
.. avem . Pentru elementul neutru obtinem , de unde, pentru rezulta -(e-1)=1[/tex], de unde . Relatia pentru invers e sau . Se observa ca singurul element neinversabile e , deci obtinem perechea .
Rapsuns .

Scrie răspuns