Sugestie de tag-uri noi pentru LaTeX

Pe acest forum se pot scrie simbolurile matematice, folosind o varianta de LaTEX. Aflati cum!
PhantomR
guru
guru

Sugestie de tag-uri noi pentru LaTeX

Mesaj de PhantomR » 23 Mai 2018, 22:20

As vrea sa sugerez implementarea tag-urilor '$' pentru inserarea de formule matematice, pe langa cele existente:

Cod: Selectaţi tot

[tex], [/tex]
.

Astfel, un exemplu de formula ar fi: $ \frac{a}{b} $. Motivul e ca folosind un semn dolar e mult mai usor decat a scrie un tag tex. Cel mai bine se vede asta cand sunt multe formule scurte intr-o postare inserate printre text.

De asemenea, mi s-ar parea interesant sa existe si tag-urile $$ $$ si

\[, \]
care sa aiba acelasi efect: sa centreze textul LaTeX cuprins intre ele pe o linie noua. Totusi, cred ca aici pe forum ar fi ciudat de facut asta pentru ca posturile nu au o lungime limitata pentru linii, ci daca sunt prea lungi apare bara de navigare orizontala. Mie sincer sa fiu mi-ar placea mai mult ca posturile sa aiba lungime limitata pentru linii, iar atunci cand se depaseste, sa se treaca automat pe urmatoarea. Astfel, s-ar putea implementa si cele doua perechi de tag-uri de centrare pe linie noua.

Un exemplu de forum care implementeaza toate cele 3 tag-uri propuse este AoPS.

dallass
administrator
administrator

Re: Sugestie de tag-uri noi pentru LaTeX

Mesaj de dallass » 24 Mai 2018, 20:52

Se pare ca in phpBB (plaforma pe care se bazeaza acest forum) nu se poate folosi semnul $ decat ca simbol.
Orice alta utilizare reprezinta o bresa de securitate. Asa zic ei.

Insa, studiez problema si revin.

Referitor la liniile cu lungime limitata este destul de ficicil pentyur ca site-ul este accesat destul de mult de pe mobile: telefoane si tablete.
Atunci ar trebui definite separat.

Imi pare rau ca nu pot fi de ajutor.

PhantomR
guru
guru

Re: Sugestie de tag-uri noi pentru LaTeX

Mesaj de PhantomR » 24 Mai 2018, 23:22

Eu va multumesc frumos pentru implicare :D. Poate alt simbol, atunci :D? Poate

~, ` 
?, eventual cate 2 din fiecare sau 2 semne diez: ##? :D

Scrie răspuns