Problema cu resort

Indicatii si rezolvari complete pentru exercitii si probleme.
Avatar utilizator
MaTe1997
junior
junior
Mesaje: 232
Membru din: 12 Apr 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Problema cu resort

Mesaj de MaTe1997 » 14 Noi 2017, 21:56

Am atasat poza cu desenul si cerinta problemei.Multumesc!Mi se pare ca lipsesc date in enunt,nu imi dau seama cum as putea sa aflu acceleratia daca nu cunosc coeficientul de frecare sau invers.
Fişiere ataşate
23660134_1464636030258737_301477733_o.jpg

DD
profesor
profesor
Mesaje: 5216
Membru din: 06 Aug 2010, 17:59

Re: Problema cu resort

Mesaj de DD » 17 Noi 2017, 15:35

Imagine]
Daca intre A si B este un resort ,el va fi supus unei forte gala cu T2=mg/3 si va fi intins cu; dl=F/K=mg/(3k)=mg/(3.4.0,01)=
(m/12)10^(-3)(m)=m/120 cm m=??????? (vezi figura)

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Problema cu resort

Mesaj de Integrator » 19 Noi 2017, 08:45

DD scrie:
17 Noi 2017, 15:35
Imagine]
Daca intre A si B este un resort ,el va fi supus unei forte gala cu T2=mg/3 si va fi intins cu; dl=F/K=mg/(3k)=mg/(3.4.0,01)=
(m/12)10^(-3)(m)=m/120 cm m=??????? (vezi figura)
Bună dimineața,

De obicei problemele de fizică dintr-o culegere se referă la un anumite capitole din fizică.Această problemă este cumva de la capitolul mișcarea fără frecare sau cu frecare a unui sistem mecanic ca cel din Fig. 2.40?Se neglijează frecarea frânghiei pe scripete?Dacă se consideră că mișcarea sistemului se face cu frecare atunci trebuie specificat dacă cele două mase ,care alunecă pe suportul presupus a fi orizontal, au suprafața de alunecare din același material sau din materiale diferite.
----------------------------------------------------------------------
Presupunem că cele două mase alunecă cu frecare pe suportul presupus orizontal iar aceste mase sunt din același material;presupunem că se neglijează frecarea frânghiei pe scripete și presupunem că se neglijează și frecarea internă a scripetelui (și evident presupunem că frecarea cu aerul este neglijabilă) atunci din calcule rezultă ,conform raționamentului Dvs., că unde este alungirea resortului dintre cele două mase iar este coieficientul de frecare dintre masele și suportul pe care acestea alunecă.Se observă că este necesar să se cunoască valoarea masei și coieficientului de frecare dacă vrem să calculăm cu cât se întinde resortul dintre cele două mase.
Sunteți de acord cu cele afirmate de mine?

Cu stimă,

Integrator

DD
profesor
profesor
Mesaje: 5216
Membru din: 06 Aug 2010, 17:59

Re: Problema cu resort

Mesaj de DD » 19 Noi 2017, 18:34

De acord ,Domnule ''Integrator'' si continuati va rog.
.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Problema cu resort

Mesaj de Integrator » 20 Noi 2017, 08:17

DD scrie:
19 Noi 2017, 18:34
De acord ,Domnule ''Integrator'' si continuati va rog.
.
Bună dimineața,

1. Dacă , atunci , rezultat pe care l-ați găsit și Dvs. pentru cazul în care sistemul se mișcă uniform accelerat și fără frecare.
2. Cum utilizatorul care a propus problema presupunea că lipsesc date din problemă , atunci am făcut calculele într-un caz cu condiții suplimentare.
3. În funcție de valorile lui și putem calcula .Autorul problemei din acea culegere dă ca răspuns și sunt curios să știu care este raționamentul care a condus la acel rezultat fără a se cunoaște valoarea lui , pentru cazul în care sistemul se mișcă uniform accelerat și fără frecare.
4. Întrebări:
Sistemul se poate mișca altfel decât uniform accelerat?Cât de mare trebuie să fie pentru ca sistemul să nu se miște?Cât de mare trebuie să fie pentru ca sistemul să se miște uniform rectiliniu?Cât de mare trebuie să fie pentru ca sistemul să se miște doar pe distanța presupunând că cele două mase nu cad de pe suportul orizontal?Ce valoare are în toate cazurile propuse de mine?
Mulțumesc mult!

Cu stimă,

Integrator

Scrie răspuns