Orar supra aglomerat

Ai probleme cu colegii ? Nu stii cu sa te apropii de ceilalti ? Impartaseste sau beneficiaza de experienta cerollalti.
Semaka
utilizator
utilizator

Orar supra aglomerat

Mesaj de Semaka » 17 Sep 2017, 22:05

Consider ca orarul scolar este supra incarcat. Eu am 6 ore zilnic la liceu.Pregatirea imi mai ia cel putin 4 ore :2h la matematica
1 la romana si inca 1 pt pregatirea celorlalte 3 materii. in total 10 ore. In perioada tezelor se ajunge la 12 ore pe zi.Cand sa mai iei timp liber pt tine? Solicit parerea colegilor si a domnilor profesori asupra acestui aspect.

Integrator
senior
senior

Re: Orar supra aglomerat

Mesaj de Integrator » 21 Sep 2017, 07:49

Semaka scrie:
17 Sep 2017, 22:05
Consider ca orarul scolar este supra incarcat. Eu am 6 ore zilnic la liceu.Pregatirea imi mai ia cel putin 4 ore :2h la matematica
1 la romana si inca 1 pt pregatirea celorlalte 3 materii. in total 10 ore. In perioada tezelor se ajunge la 12 ore pe zi.Cand sa mai iei timp liber pt tine? Solicit parerea colegilor si a domnilor profesori asupra acestui aspect.
Bună dimineața,

Aveți foarte mare dreptate!
Între anii 1961-1964 am făcut liceul de reală și vă spun că mai mult de 1-2 ore nu-mi lua ca să scriu temele și să învăț deoarece toate manualele școlare nu conțineau nici măcar 20% din cunoștințele cerute azi și mai mult erau manuale unice astfel încât toți elevii să aibă parte de o pregătire medie adecvată vârstei unui copil cu o dezvoltare fizică și psihică normală.Sunt uimit să constat că sunt noțiuni la toate materiile pe care eu nu le-am învățat în liceu dar care azi sunt învățate în clasa IV-a primară și la gimnaziu...Cursurile începeau la ora 7:30 și durau doar 5 ore pe zi dar se învăța și sâmbăta....Dădeam teze la mai toate materiile....Sistemul de învățământ românesc de azi este aberant iar manualele conțin noțiuni extrem de multe și expuse la nivel academic interactiv și nu la nivel mediu interactiv.Profesorii nu predau lecțiile așa cum sunt în manuale ceea ce îngreunează mult învățarea noțiunilor predate și memorarea acestora....
Am putea discuta despre fiecare obiect de studiu în parte în comparație și cu alte sisteme de învățământ din alte țări...

Cu stimă,

Integrator

Integrator
senior
senior

Mesaj de Integrator » 23 Sep 2017, 07:51

Bună dimineața tuturor,

O întrebare:
Este corect ca unii elevi să învețe după un manual al unui autor iar alții după un manual al altui autor?
Un răspuns:
Eu zic că în sistemul de învățământ preuniversitar de stat și privat manualele oricărui obiect de studiu trebuie să fie unice și deci concepute de același autor , iar cantitatea de informații din aceste manuale trebuie să fie moderată și predată interactiv pentru un nivel mediu de pregătire și de înțelegere.Elevii care doresc să performeze și deci să aibă cunoștințe peste nivelul mediu pot participa la cercurile specifice obiectelor de care sunt atrași.

Toate cele bune,

Integrator

Semaka
utilizator
utilizator

Mesaj de Semaka » 23 Sep 2017, 18:23

Multumesc pentru intelegere domnule Integrator. Ideea comparatiei cu invatamantul din alte tari e binevenita

Scrie răspuns