Construcția grafică a unui pătrat

Probleme deschise, greu sau imposibil de incadrat la o anumita clasa, ale caror enunturi nu sunt luate din manuale si culegeri obisnuite.
A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Re: Construcția grafică a unui pătrat

Mesaj de A_Cristian » 04 Aug 2017, 09:35

Integrator scrie:
04 Aug 2017, 07:57
Bună ziua,

Cunosc problemele de genul "Fie ABC [/b]un triunghi oarecare[/b]. Se se demonstreze ca daca H si G coincid, atunci triunghiul este ehilateral.",dar asta este cu totul altceva...
--------------------------------------------
Un triunghi oarecare poate fi considerat un patrulater convex oarecare sau este un caz particular de patrulater convex? :idea:

Toate cele bune,

Integrator
Foarte curios cu dintr-o data cunoasteti astfel de probleme cand tocmai in postul 3 de ce acest topic intrebati
Integrator scrie:
26 Iul 2017, 08:46
Conform cunoștințelor Dvs. , triunghiul echilateral este un triunghi oarecare?
Pe de alta parte nu reusesc sa vad unde as fi afirmat eu ca un triunghi este un patrulater convex. Insa m-am obisnuit deja, asta face parte din categoria de mesaje de care ati tot dat dovada.
Haideti sa vedem ce-am afirmat:
Repet, daca intr-o problema se specifica faptul ca se da un poligon oarecare, inseamna ca nu avem alte informatii asupra lui, dar el poate fi chiar si un caz particular, inclusiv poligon regulat.
Aici e vorba de poligoane, si din cate stiu eu, atat triunghiurile cat si patrulaterele sunt poligoane. Dupa care am dat un exemplu de problema care implica expresia o particularizare a expresiei "poligon oarecare" luand ca exemplu poligonul special numit triunghi.

Tot nu ne-ati lamurit cum este cu poza 2 din manualul dat de dumneavoastra drept exemplu. Cu alte cuvinte, ce este un patrulater oarecare?!
Va rog pentru a 5-a oara sa completati defintia de mai jos:
patrulater convex oarecare = ...

2. Este josnic sa incercati un atac la persoana scriind un text cu litere mici si culoare alba. Nu degeaba ati fost suspendat de pe multe alte forumuri dar singurul care nu intelege motivele sunteti doar dumneavoastra. As aprecia ca dumneavoastra n-ati prins cei 7 ani acasa.
Stiti cum se spune: cand cineva iti spune ca esti beat ignora-l, cand iti spune deja a doua persoana poate ar fi mai bine sa te duci sa te culci.

Insa sa revenim la formule de adresare/politete. Poate ar trebui sa cercetati care este regula cu formulele de salutare pe forumuri. Formulele de adresare in general lipsesc de la a doua postare din acel topic. Iar de multe ori lipsesc chiar si la primul.
Culmea, chiar dumneavoastra folositi acest model (pe care eu il consider normal). Luati acest topic ca referinta: viewtopic.php?t=37752 si cautati postarile dumneavoastra.
Ceea ce faceti se numeste dublu standard. Aveti unul pentru dumneavoastra si asteptati altul de la celelalte persoane.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Construcția grafică a unui pătrat

Mesaj de Integrator » 05 Aug 2017, 07:48

A_Cristian scrie:
04 Aug 2017, 09:35
Integrator scrie:
04 Aug 2017, 07:57
Bună ziua,

Cunosc problemele de genul "Fie ABC [/b]un triunghi oarecare[/b]. Se se demonstreze ca daca H si G coincid, atunci triunghiul este ehilateral.",dar asta este cu totul altceva...
--------------------------------------------
Un triunghi oarecare poate fi considerat un patrulater convex oarecare sau este un caz particular de patrulater convex? :idea:

Toate cele bune,

Integrator
Foarte curios cu dintr-o data cunoasteti astfel de probleme cand tocmai in postul 3 de ce acest topic intrebati
Integrator scrie:
26 Iul 2017, 08:46
Conform cunoștințelor Dvs. , triunghiul echilateral este un triunghi oarecare?
Pe de alta parte nu reusesc sa vad unde as fi afirmat eu ca un triunghi este un patrulater convex. Insa m-am obisnuit deja, asta face parte din categoria de mesaje de care ati tot dat dovada.
Haideti sa vedem ce-am afirmat:
Repet, daca intr-o problema se specifica faptul ca se da un poligon oarecare, inseamna ca nu avem alte informatii asupra lui, dar el poate fi chiar si un caz particular, inclusiv poligon regulat.
Aici e vorba de poligoane, si din cate stiu eu, atat triunghiurile cat si patrulaterele sunt poligoane. Dupa care am dat un exemplu de problema care implica expresia o particularizare a expresiei "poligon oarecare" luand ca exemplu poligonul special numit triunghi.

Tot nu ne-ati lamurit cum este cu poza 2 din manualul dat de dumneavoastra drept exemplu. Cu alte cuvinte, ce este un patrulater oarecare?!
Va rog pentru a 5-a oara sa completati defintia de mai jos:
patrulater convex oarecare = ...

2. Este josnic sa incercati un atac la persoana scriind un text cu litere mici si culoare alba. Nu degeaba ati fost suspendat de pe multe alte forumuri dar singurul care nu intelege motivele sunteti doar dumneavoastra. As aprecia ca dumneavoastra n-ati prins cei 7 ani acasa.
Stiti cum se spune: cand cineva iti spune ca esti beat ignora-l, cand iti spune deja a doua persoana poate ar fi mai bine sa te duci sa te culci.

Insa sa revenim la formule de adresare/politete. Poate ar trebui sa cercetati care este regula cu formulele de salutare pe forumuri. Formulele de adresare in general lipsesc de la a doua postare din acel topic. Iar de multe ori lipsesc chiar si la primul.
Culmea, chiar dumneavoastra folositi acest model (pe care eu il consider normal). Luati acest topic ca referinta: viewtopic.php?t=37752 si cautati postarile dumneavoastra.
Ceea ce faceti se numeste dublu standard. Aveti unul pentru dumneavoastra si asteptati altul de la celelalte persoane.
Bună ziua,

Definiția patrulaterului convex oarecare este una din cele două date de "Mică enciclopedie matematică" indicată de mine și eu v-am răspuns totdeauna că aceasta este definiția pe care o agreez.Am vorbit o vreme pe forum ,familiar, adică la persoana II-a singular și mai totdeauna cu formula de adresare "dumneata" , deoarece am crezut că pe forum putem forma o familie iar când am observat că pe forum sunt și oameni care zic că sunt profesori sau olimpici și aceștia îi iau peste picior pe bieți elevi sau alte persoane care sunt pasionate de matematică , atunci am decis să vorbesc la persoana II-a plural cu formula prescurtată "Dvs." cu absolut toti membrii forumului întrucât vroiam să diminuez la minim orice conflict.De-acum eu nu mai răspund la acest subiect , deoarece nu vreau să fiu în afara subiectului!Voi răspunde doar la mesajele care dau rezolvarea problemei propusă de mine!Dacă aveți o rezolvare a construcției grafice cerute sau discuții privind conditiile de rezolvare , atunci aștept cu mult interes acest lucru!

Toate cele bune,

Integrator

dallass
administrator
administrator
Mesaje: 16
Membru din: 11 Iun 2017, 16:31

Re: Construcția grafică a unui pătrat

Mesaj de dallass » 05 Aug 2017, 12:14

Buna ziua,

Sunteti 2 membri valorosi ai acestei comunitati si cred ca puteti ajuta ceilalti utilizatori intr-un mod constructiv.
Insa, aceasta discutie care are nuante de cearta nu cred ca ajuta pe nimeni.

Prin urmare, am rugamintea sa incetam amiabil aceasta discutie si sa ne recunoastem reciproc cunostintele in domeniu.

Scrie răspuns