Ecuatii si inecuatii Lagrange

Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
thambor
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 04 Noi 2016, 15:34

Ecuatii si inecuatii Lagrange

Mesaj de thambor » 29 Mar 2017, 13:48

Buna ziua.Imi poate explica va rog cineva cum se rezolva ecuatii si inecuatii folosind teorema lui Lagrange,eventual si cu exemple?Multumesc anticipat!

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Ecuatii si inecuatii Lagrange

Mesaj de Integrator » 29 Mar 2017, 15:22

thambor scrie:Buna ziua.Imi poate explica va rog cineva cum se rezolva ecuatii si inecuatii folosind teorema lui Lagrange,eventual si cu exemple?Multumesc anticipat!
Bună ziua,

Despre ce fel de ecuatii si inecuatii vorbiti?Cumva doriti să stiti cum se rezolvă ecuatiile diferentiale de tip Lagrange?

thambor
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 04 Noi 2016, 15:34

Mesaj de thambor » 30 Mar 2017, 13:33

Nu ne-a spus exact cum se numesc.In manual am vazut exercitii de genul

3^x+5^x=2^x+6^x.

(a-b)/(cos(b)^2)<tga-tgb<(a-b)/(cos(a)^2); daca 0<a<b<pi/2

eu stiu sa rezolv asa dar eram curios cum se rezolva prin Lagrange

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 02 Apr 2017, 09:01

thambor scrie:Nu ne-a spus exact cum se numesc.In manual am vazut exercitii de genul

3^x+5^x=2^x+6^x.

(a-b)/(cos(b)^2)<tga-tgb<(a-b)/(cos(a)^2); daca 0<a<b<pi/2

eu stiu sa rezolv asa dar eram curios cum se rezolva prin Lagrange
1) În cazul ecuatiei mai studiez cum s-ar putea rezolva cu vreuna din cele patru teoreme ale lui Lagrange.
2) Cred că vă referiti la Teorema cresterilor finite a lui Lagrange în cazul inecuatiei unde este tocmai aplicarea acestei teoreme pentru functia unde si anume unde si si deci .Din rezultă , , si deci în final obtinem deoarece .

Scrie răspuns