limita grea

Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

limita grea

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 16:45

Sa se calculeze lim n->oo din (1+1/2^2+1/3^2+.....+1/n^2)

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 18:03


cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 18:09

o demonstratie mai usoara de clasa a XI-a va rooog

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 18:35

Sunteti sigura ca cerinta era ca calculati acea limita si nu sa aratati ca sirul e convergent? In orice caz, sunt destul de sigur ca acea demonstratie este la nivel de clasa a XI-a.

EDIT: Daca cititi acolo la inceputul demonstratiei, zice:
"This is by far the most elementary well-known proof; while most proofs use results from advanced mathematics, such as Fourier analysis, complex analysis, and multivariable calculus, the following does not even require single-variable calculus (although a single limit is taken at the end)."

cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 18:39

PhantomR scrie:Sunteti sigura ca cerinta era ca calculati acea limita si nu sa aratati ca sirul e convergent? In orice caz, sunt destul de sigur ca acea demonstratie este la nivel de clasa a XI-a.

EDIT: Daca cititi acolo la inceputul demonstratiei, zice:
"This is by far the most elementary well-known proof; while most proofs use results from advanced mathematics, such as Fourier analysis, complex analysis, and multivariable calculus, the following does not even require single-variable calculus (although a single limit is taken at the end)."
ok, este de clasa a XI-a dar nu am inteles ce ne impinge spre ideea cu cotangenta? adica ce legatura au 1/2^2, 1/3^2 cu functiile trigonometrice? ce ne face sa ne gandim la asta spre a calcula limita?

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 18:50

In primul rand, ati vazut ca limita este , nu :D?

Probabil ca ne-am putea gandi la serii (a se vedea metoda cu care a derivat Euler limita), insa nu ati studiat despre ele, daca nu ma insel.

Problema nu este una usoara si este, cred eu, un rezultat celebru in matematica.

Va intreb inca o data: sigur nu vi s-a cerut sa probati convergenta? Din cate se poate observa, nu este usor sa gasim valorea limitei, insa convergenta nu este greu e aratat.

cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 18:55

PhantomR scrie:In primul rand, ati vazut ca limita este , nu :D?

Probabil ca ne-am putea gandi la serii (a se vedea metoda cu care a derivat Euler limita), insa nu ati studiat despre ele, daca nu ma insel.

Problema nu este una usoara si este, cred eu, un rezultat celebru in matematica.

Va intreb inca o data: sigur nu vi s-a cerut sa probati convergenta? Din cate se poate observa, nu este usor sa gasim valorea limitei, insa convergenta nu este greu e aratat.
mi s-a cerut sa calculez limita insa nu am inteles nimic din ce scrie acolo...puteti sa imi explicati putin va roog mult!

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 19:01

Hmm... totusi.. pare ca se folosesc relatiile lui Viete care nu se fac decat in a XII-a (pentru polinoame in general, nu cele pentru polinoame de grad 2). Unde v-ati blocat mai exact?

cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 19:03

PhantomR scrie:Hmm... totusi.. pare ca se folosesc relatiile lui Viete care nu se fac decat in a XII-a (pentru polinoame in general, nu cele pentru polinoame de grad 2). Unde v-ati blocat mai exact?
cand considera n=2m+1. de ce a facut aceasta notatie? si apoi xr = pix supra (2m+1)

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 19:08

Identitatea obtinuta este valabila pentru orice numar natural . Se considera mai departe un numar natural (fixat) si punem . Consieram apoi numerele . Un argument pentru alegere e ca atunci , deci si atunci membrul stang al identitatii se anuleaza pentru acesti , ceea ce ne permite sa deducem ca numerele sunt radacini ale polinomului mentionat acolo. Observand ca numerele sunt distincte si ca polinomul nostru are grad , inseamna ca polinomul are exact (nu mai sunt altele) aceste radacini si putem aplica relatiile lui Viete.

Mai departe in demonstratie, o sa dati probabil de . Aceasta e .
Ultima oară modificat 24 Mar 2016, 19:22 de către PhantomR, modificat 1 dată în total.

cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 19:17

PhantomR scrie:Identitatea obtinuta este valabila pentru orice numar natural . Se considera mai departe un numar natural (fixat) si punem . Consieram apoi numerele . Un argument pentru alegere e ca atunci , deci si atunci membrul stang al identitatii se anuleaza pentru acesti , ceea ce ne permite sa deducem ca numerele sunt radacini ale polinomului mentionat acolo. Observand ca numerele sunt distincte si ca polinomul nostru are grad , inseamna ca polinomul are exact (nu mai sunt altele) aceste radacini si putem aplica relatiile lui Viete.
multumesc mult!!!!!

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 19:22

Cu drag. V-am scris mai sus si despre .

cristinat
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 02 Dec 2014, 21:26

Mesaj de cristinat » 24 Mar 2016, 19:24

PhantomR scrie:Cu drag. V-am scris mai sus si despre .
ideea de baza era sa cuprindem suma aia intre doua siruri, nu?

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 24 Mar 2016, 19:34

Da, asa pare :D. Intre doua siruri cu aceeasi limita pt a putea folosi criteriul clestelui.

Scrie răspuns