limita utcn, nelamuriri,confuzii

Grupuri. Inele si corpuri. Polinoame. Primitive. Integrala definita. Aplicatii ale integralei definite.
Integrator
guru
guru

Re: limita utcn, nelamuriri,confuzii

Mesaj de Integrator » 01 Feb 2019, 07:54

Kierkegaard scrie:
31 Ian 2019, 21:34
Integrator scrie:
31 Ian 2019, 07:59
Kierkegaard scrie:
30 Ian 2019, 20:58
Salut! Exista o lema ce poate fi folosita in cazul problemei, care e enuntata asa:
Fie astfel ca:

Atunci

Aplicam lema, calculand , rezultand ca limita lui
Bună dimineața,

Cine este ?Dacă este un produs de factori și , atunci cum ajungeți la concluzia că " , rezultand ca limita lui "?Vedeți că mai întâi apare cazul de nedeterminare și abia după aceea apare cazul de nedeterminare ....

Toate cele bune,

Integrator
Buna seara!
Care e greseala, pana la urma, despre care vorbiti? Da, intai am simplificat, apoi am trecut la limita. Vreau sa fiti mai explicit, sa stiu daca gresesc, anul asta am si eu admiterea si mai sunt multi care se folosesc de forum pt. rezolvarea problemelor. Mentionez ca sunt aici sa invat si, eventual, sa ajut.
Bună dimineața,

:oops: Mii de scuze!Am înțeles că am greșit!Și eu sunt aici ca să învăț , pentru că îmi place matematica și cu această ocazie rog toți utilizatorii să mă scuze dacă mai greșesc...Pe vremea mea nu se făcea atâta matematică în liceu și nici măcar la Politehnică.Mulțumesc mult!

Toate cele bune,

Integrator

Kierkegaard
utilizator
utilizator

Re: limita utcn, nelamuriri,confuzii

Mesaj de Kierkegaard » 01 Feb 2019, 12:49

Integrator scrie:
01 Feb 2019, 07:54
Kierkegaard scrie:
31 Ian 2019, 21:34
Integrator scrie:
31 Ian 2019, 07:59

Bună dimineața,

Cine este ?Dacă este un produs de factori și , atunci cum ajungeți la concluzia că " , rezultand ca limita lui "?Vedeți că mai întâi apare cazul de nedeterminare și abia după aceea apare cazul de nedeterminare ....

Toate cele bune,

Integrator
Buna seara!
Care e greseala, pana la urma, despre care vorbiti? Da, intai am simplificat, apoi am trecut la limita. Vreau sa fiti mai explicit, sa stiu daca gresesc, anul asta am si eu admiterea si mai sunt multi care se folosesc de forum pt. rezolvarea problemelor. Mentionez ca sunt aici sa invat si, eventual, sa ajut.
Bună dimineața,

:oops: Mii de scuze!Am înțeles că am greșit!Și eu sunt aici ca să învăț , pentru că îmi place matematica și cu această ocazie rog toți utilizatorii să mă scuze dacă mai greșesc...Pe vremea mea nu se făcea atâta matematică în liceu și nici măcar la Politehnică.Mulțumesc mult!

Toate cele bune,

Integrator
Va multumesc si eu ca va dati interesul si apreciez ca va ocupati o parte din timp pentru probleme.

Scrie răspuns
  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj