Aflarea unui parametru stiind ca o functie data care depinde de acel parametru este monotona

Grupuri. Inele si corpuri. Polinoame. Primitive. Integrala definita. Aplicatii ale integralei definite.
LaurianHurduza
utilizator
utilizator

Aflarea unui parametru stiind ca o functie data care depinde de acel parametru este monotona

Mesaj de LaurianHurduza » 06 Iul 2018, 20:04

Functia , este crescatoare pentru:

a) a apartine [2,+00]
b) a apartine (-00,2]
c) a apartine multimii vide

unde "00" este infinit

PhantomR
guru
guru

Re: Aflarea unui parametru stiind ca o functie data care depinde de acel parametru este monotona

Mesaj de PhantomR » 06 Iul 2018, 21:08

Felicitari pentru titlul foarte sugestiv! E prima data cand vad asa ceva si cred ca ar trebui sa iau si eu exemplu.
Functia noastra fiind derivabila, pentru a fi crescatoare trebuie sa impunem conditia , echivalent cu .

Functia din membrul stang e o functie de gradul intai cu coeficientul lui strict pozitiv, deci (strict monotona). Asadar, pentru ca ultima inegalitate sa aiba loc, trebuie doar sa punem conditia , raspunsul cautat fiiind .

LaurianHurduza
utilizator
utilizator

Re: Aflarea unui parametru stiind ca o functie data care depinde de acel parametru este monotona

Mesaj de LaurianHurduza » 07 Iul 2018, 16:48

Mulțumesc frumos pentru ajutor! Dar, de unde s-a tras concluzia că x este mai mare sau egal cu -1? Dacă puteți fi amabil :)

PhantomR
guru
guru

Mesaj de PhantomR » 07 Iul 2018, 19:58

Cu drag! Din cerinta :), uitați-vă la domeniul de definiție al funcției.

LaurianHurduza
utilizator
utilizator

Mesaj de LaurianHurduza » 07 Iul 2018, 20:52

Woow!! Inteligent lucrat si gandit :)
Am doar 19 ani deci apelativul de politete nu prea functioneaza la mine :)
Vreau sa fac niste exercitii pentru admitere la facultate si am nevoie de putin ajutor , adica in cazurile in care chiar nu stiu sa fac acel exercitiu.
Daca ati putea fi amabil sa ma ajutati cand o sa va mai solicit prin mesaj privat , poate ? :D

PhantomR
guru
guru

Mesaj de PhantomR » 08 Iul 2018, 16:56

^_^ Bun, dar atunci nu mi se potriveste nici mie. Imi puteti scrie mesaj privat, dar doar dupa ce ati postat pe forum, lasandu-mi un link.

LaurianHurduza
utilizator
utilizator

Mesaj de LaurianHurduza » 09 Iul 2018, 10:02

Foarte tare :)
Mulțumesc!

Scrie răspuns
  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj