Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
Spike4all
junior
junior

Mesaj de Spike4all » 04 Ian 2017, 13:12

Se considera Multimea A={1,2,3,4,5}. Determinati probabilitatea ca alegând la întâmplare una din Submultimile lui A, aceasta sa contină exact 3 elemente.

Am dat peste o oarecare confuzie. Rezolvând exercitiul, am luat pe Rând: Submultimile formate doar dintr un singur element (combinati de 5 luate cate 1)...analog pentru următoarele pană la Submultimile formate din 5 elemente (combinati de 5 luate cate 5. Deci in final suma tuturor multimilor va fi 2^n...aici a apărut marea mea confuzie.
In formula atasata numărătoarea începe de la 0, însă in Multimea mea m am gândit ca nu pot integra si Submultimile cu 0 elemente asa ca, scăzând rezultatul acesta din suma totala, mi au mai rămas 2^(n+1). Poate sa mi spună cineva de ce este gresit rationamentul?
Fişiere ataşate
image.gif

gunty
veteran
veteran

Mesaj de gunty » 04 Ian 2017, 13:27

Nu inteleg unde-i problema. Si multimea cu 0 elemente (adica multimea vida) este o submultime a multimii {1,2,3,4,5}.

Spike4all
junior
junior

Mesaj de Spike4all » 04 Ian 2017, 15:49

gunty scrie:Nu inteleg unde-i problema. Si multimea cu 0 elemente (adica multimea vida) este o submultime a multimii {1,2,3,4,5}.
Nu stiu de ce am avut impresia că Multimea vida nu se mai ia in calcul intr-un caz de genul. Multumesc pentru răspuns si o să am in vedere pe viitor :)

Scrie răspuns