Grafice de funcții

Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
mariam
utilizator
utilizator

Grafice de funcții

Mesaj de mariam » 15 Dec 2016, 19:14

Trebuie sa determin punctele M(Xo, Yo) in care f(x)= (e^x)-1 si g(x)=ln(x+1) sunt tangente. Poate cineva sa mi explice cum trebuie procedat. Inteleg notiunea de tangentă, in cazul de fată presupunând ca este nevoie sa egalez cele doua functii, dat fiind faptul ca acestea au un punct comun, însă nu-mi rezulta nimic. Cum trebuie rezolvat exercitiul? Câteva indicatii mi-ar fi de mare ajutor

gigelmarga
profesor
profesor

Re: Grafice de funcții

Mesaj de gigelmarga » 15 Dec 2016, 19:23

mariam scrie:Trebuie sa determin punctele M(Xo, Yo) in care f(x)= (e^x)-1 si g(x)=ln(x+1) sunt tangente. Poate cineva sa mi explice cum trebuie procedat. Inteleg notiunea de tangentă, in cazul de fată presupunând ca este nevoie sa egalez cele doua functii, dat fiind faptul ca acestea au un punct comun, însă nu-mi rezulta nimic. Cum trebuie rezolvat exercitiul? Câteva indicatii mi-ar fi de mare ajutor
Functiile sunt inverse una celeilalte si strict crescătoare, prin urmare, dacă graficele sunt tangente într-un punct, exact acolo sunt ambele tangente la prima bisectoare.

Scrie răspuns
  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj